در سال 1954 میلادی، جوزف سیریل بمفورد (JCB) بریتانیایی اقدام به راه اندازی یک کارخانه تولید تجهیزات راهسازی و کشاورزی نمود تا بدینسان نام خود را در این صنعت ثبت نماید. کمپانی جی سی با بیش از چندین دهه شهرت در تولیدات ماشین آلات راهسازی با کیفیت، توانسته به موفقیت چشمگیری در جهان دست یابد. هم اکنون جی سی بی در تولید دستگاه های بکهولودر و لودال پیشتاز بوده و قادر است در کارخانجات مجهز خود در سراسر جهان بیش از 300 مدل ماشین آلات مختلف را تولید نماید.
طیف دستگاه های کوچک جی سی بی، بیل مکانیکی و لودرهای کوچک (اسکید استیر) را شامل می شود. از جمله ماشین های سایز متوسط جی سی بی بکهولودر و لودال (تله هندلر) می باشند که از پرفروش ترین دستگاه های این شرکت در جهان است.
همچنین جی سی بی تجهیزات بزرگتر نیز تولید می نماید که از جمله آنها عبارتند از: بیل مکانیکی چرخ زنجیری و چرخ لاستیکی، کامیون های کمرشکن (دامپ تراک) و لودر، تراکتورهای کشاورزی (فستراک)، موتورهای دیزلی و تجهیزات کوبشی آسفالت (غلطک) و موارد دیگر.
تمامی محصولات جی سی بی بر اساس نیازی که در صنایع مختلف از جمله آب و فاضلاب، بنادر و فرودگاه ها، جنگل و مراتع، معادن روباز و زیر زمینی، راهسازی، تخریب، ریل سازی و جابجایی وجود دارد طراحی و تولید شده اند.. در سال های اخیر، جی سی بی با تولید بیل مکانیکی پرسرعت و دیگر محصولات تخصصی شامل کابین های تجهیز شده مختص مصارف نظامی، توانسته تاثیر مهمی در بازار این محصولات داشته باشد.
جی سی بی که پیشینه طولانی در تولید ماشین آلات کشاورزی و راهسازی داشته، امروزه توانسته فعالیت تولیدی خود را برای مصارف صنایع مختلف گسترش دهد.